TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Letný podvečer s Evou Kristínovou

Pozývame vás na nevšedné stretnutie s hereckou legendou, recitátorkou a „Grande Dame“ Slovenského národného divadla Evou Kristínovou, ktoré sa uskutoční stredu 15. 7. 2015 o 16.00 h vo Verejnej knižnici M. Rešetku v Trenčíne, Hasičská 1, 2. poschodie.

Eva Kristínová prežila bohatý život nielen na javisku, ale aj v súkromí. Zážitky z dramatických osudov jej rodiny nepochybne poznačili aj herecký osud i súkromný život.    V SND stvárňovala zložité ženské charaktery svetovej a slovenskej drámy, spolu s V. Záborským a J. Jamnickým bola zakladateľkou slovenského recitačného umenia.

Jej mladé roky boli poznačené tvrdým osudom otca Jozefa Martina Kristína, ktorý sa na začiatku prvej svetovej vojny v USA prihlásil do Štefánikových légií. S nimi neskôr bojoval vo Francúzsku a po vzniku l. ČSR ako dôstojník budoval armádu v 1. ČSR. Tragédia rodiny sa začala, keď ho roku 1940 nemecký vojenský súd ako vysokého dôstojníka slovenského štátu odsúdil na trest smrti za vymyslenú špionáž. Po odvolaní slovenský vojenský súd zmiernil krutý verdikt na doživotné väzenie. Keď manželke Anne Kristínovej chceli Nemci odobrať päť detí na výchovu do ríše, utiekla s nimi na myjavské kopanice, kde jej nezištne pomáhala jednoduchá rodina. Po vypuknutí SNP sa sotva 16-ročná Eva Kristínová zapojila do partizánskeho hnutia. Po roku 1948 odsúdil nový režim medzitým brigádneho generála Jozefa Martina Kristína za to, že odmietol vstúpiť do komunistickej strany. Z väzenia sa dostal roku 1954, rehabilitácie sa dožil na jeseň 1969.

Po absolvovaní hereckého štúdia na Štátnom konzervatóriu sa Eva Kristínová stala členkou Štúdia SND a roku 1949 členkou SND, kde pôsobila štyridsať rokov a vytvorila 79 činoherných postáv. Z jej vzťahu k ľudovej poézii, piesňam a obradom sa odvinula línia postáv slovenskej ženy – Zuza Javorová v Ženskom zákone, či Zuzka v Statkoch zmätkoch, Eva v Bačovej žene. Protipólom jej ľudových postáv boli kreácie kráľovských typov žien, kde v prednese mohla uplatniť sklony k heroickému pátosu, vzdoru a vášni – Lady Macbeth, Kleito v Atlantíde, Gertrúda v Hamletovi.

V STV vytvorila 60 postáv, vo filme ich bolo sedem. Kristínová je známa svojím recitačným majstrovstvom. Jej repertoár poézie je veľmi široký, ovláda spamäti značnú časť Hviezdoslavovej tvorby. K 80. narodeninám herečky spísal Ján Čomaj jej pamäti vydané pod názvom Spomienky herečky.                

Je umelkyňou generácie, ktorá napriek neuveriteľným strastiam vytrvala. Kristínová bola a zostala energiou sršiaca žena, spievajúca statua, ojedinelý zjav slovenského dramatického umenia. Jej obzretie sa za životom je plné pestrých spomienok, votkaných do dramatického deja, ktorý sa vyrovná osudu nejednej antickej hrdinky. Životná púť z nej vyformovala osobnosť, čo dokázala vdýchnuť hereckým postavám presvedčivosť i ľudský rozmer.

   Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristínovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.