Hlavná stránka / Aktuality / V Trenčíne si posvietili na IT kriminalitu

V Trenčíne si posvietili na IT kriminalitu

V Trenčíne si posvietili na IT kriminalitu

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne usporiadalo odborný seminár Spoločne proti IT kriminalite, ktorý sa uskutočnil 9. novembra 2017 v priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja. Cieľom podujatia bola prezentácia účinnej prevencie voči IT kriminalite, zjednotenie postupov úspešného riešenia kyberšikanovania ako novodobej formy agresie v školskom i domácom prostredí.

Podujatie pripravené v spolupráci s OZ Preventista bolo určené koordinátorom prevencie, sociálnym pedagógom, školským psychológom, výchovným poradcom, vybraným odborným zamestnancom centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, centier špeciálno-pedagogického poradenstva, sociálnym kurátorom a ďalším.

Ako prvý sa so zúčastnenými o svoje poznatky podelil Ing. Jaroslav Oster (OZ Preventista), jeden zo zakladateľov projektu Preventista.sk a jeden zo zakladajúcich členov Slovenskej asociácie informačnej bezpečnosti (SASIB), ktorý tiež 17 rokov pôsobí ako súdny znalec v oblasti IT.

O psychologických aspektoch vývinu dieťaťa vo svete moderných technológií zúčastneným rozprávala Mgr. Jana Vindišová, PhD., ktorá pôsobí ako odborná asistentka na Katedre psychológie na Trnavskej univerzite v Trnave. V rámci pedagogickej a výskumnej činnosti na univerzite sa zameriava na oblasť psychopatológie detí a mládeže, psychológie zdravia a kyberpsychológie, pričom sa usiluje o prepojenie s poznatkami zo psychologickej praxe.

Zaujímavým spestrením bol prednáškový blok režiséra Mgr. art. Mareka Janičíka (Súkromná ZŠ Nová Dubnica), ktorý sa okrem filmu venuje literárnej a pedagogickej činnosti, práci s deťmi a mládežou. Vyučuje mediálnu výchovu, vedie filmový a novinársky krúžok a vďaka poznatkom z práce s deťmi a mládežou upozorňuje na riziká spojené so súčasnými médiami (TV, internet), poukazuje na zmeny vo vnímaní života a sveta prostredníctvom médií.

Po prednáškových blokoch prišla na rad diskusia, kde sa rozoberali konkrétne prípady a postupy v riešení kyberšikany z pozície rodiča, pedagóga, psychológa, polície či sociálnych kurátorov.

Jedna z účastníčok seminára, sociálna pedagogička, sa k nastolenej problematike vyjadrila:

Televízia, počítač, tablet, mobil, smartfón... ovplyvňujú náš každý deň, či každú hodinu nášho života. Sú súčasťou nášho dňa, a už si to ani neuvedomujeme. My, pedagógovia a psychológovia na školách, už dlhodobo zažívame, ako IKT technológie menia životy našich detí. Ich vnímanie, myslenie, prežívanie a konanie. Zasahujú do ich vývoja, ovplyvňujú ich vývin. 9.11.2017 sme sa stretli na odbornom seminári a diskutovali o tom, ako efektívne a účinne pôsobiť na deti, aby nepodľahli rizikám nadmerného používania IKT zariadení. Ďakujeme Trenčianskemu osvetovému stredisku v Trenčíne, že sme sa takého seminára mohli zúčastniť. A taktiež lektorom, ktorí nám ukázali, ako reálne môže vyzerať účinná prevencia proti IT kriminalite. Toto však nemožno dosiahnuť bez spolupráce s vami, rodičmi našich žiakov.


Fotogaléria 

Facebook

Najnovšie fotografie

Trenčianske folklórne slávnosti - 72 Trenčianske folklórne slávnosti 2019

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v stredisku.

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2019 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31