TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Workshop pre vedúcich, pedagógov aj členov seniorských folklórnych kolektívov

Workshop pre vedúcich, pedagógov aj členov seniorských folklórnych kolektívov

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne už po druhýkrát organizuje Workshop pre vedúcich, pedagógov aj členov seniorských folklórnych kolektívov. 

Vstup na seminár je bezplatný, avšak len na základe poslanej a dôkladne vyplnenej prihlášky.

Záujemcovia môžu poslať prihlášku (pozri Súvisiace dokumenty) najneskôr do 13. novembra 2017 na e-mail jarka.kohutova@tnos.sk.

  

O SEMINÁRI...

KEDY?  25. november 2017

ČAS?  od 9.00 h – 17.00 h

KDE?  Kultúrne centrum STRED (Dlhé Hony), Ulica 28. októbra, Trenčín

(http://www.trencin.sk/77442)

S KÝM?  Nechajte sa prekvapiť – jednoducho s tými, ktorým záleží aj na seniorských folklórnych súboroch, skupinách ako sú napríklad vynikajúci lektori: Mgr. Katarína Babčáková, PhD., Alfréd Lincke

KTO NÁS PODPORIL?  Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

ČO SI VZIAŤ?  Nácvičný odev, obuv, pero, blok na poznámky, a predovšetkým chuť a dobrú náladu...

PRETO?  Neváhajte, príďte sa zabaviť a zároveň sa aj niečo nové naučiť, objaviť!

      

TROCHU „OMÁČKY“...

Tešíme sa, že sa seniorské folklórne hnutie rozrastá, okrem Slovenského festivalu seniorských folklórnych súborov vo Veľkých Bierovciach pri Trenčíne vznikajú nové možnosti prezentácie kolektívov v rámci iných podujatí, dosiaľ však chýba systematickejšia odborná metodická pomoc formou inštruktáží a školení – tá bola dosiaľ zameriavaná predovšetkým na folklórne skupiny, detské, mládežnícke a i. folklórne súbory.

V spolupráci s odborníkmi z oblasti tanečnej a hudobnej pedagogiky, etnochoreológie a etnológie preto chceme realizovať cyklus školení, workshopov zameraných na aktuálne problémy seniorského folklórneho hnutia. Seniorské folklórne kolektívy majú svoje špecifické potreby, ktoré sa týkajú nielen tanečnej pedagogiky, ale aj tvorby choreografií s využitím individuálnych interpretačných a výrazových špecifík vyzretých tanečných osobností.

Cieľom metodických inštruktáží vedúcich folklórnych kolektívov je sprostredkovať vedúcim súborov (tanečným a hudobným pedagógom, choreografom, umeleckým vedúcim, vedúcim tanečných a hudobných zložiek) základné informácie o ľudovom hudobnom, spevnom a tanečnom umení a rozvíjať ich etnochoreologické, etnomuzikologické a etnologické vedomosti pre skvalitnenie práce s folklórnym materiálom, ktorý i v scénickej podobe tvorí súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

Zámerom je tiež rozšírenie vedomostí a praktických zručností z oblasti tanečnej a hudobnej pedagogiky a práce s interpretom s cieľom využívania metodicky vhodných a konštruktívnych postupov, umožňujúcich kvalitnú interpretáciu s kompetenciou improvizácie.

  

HARMONOGRAM SOBOTA 25. 11. 2017 = predbežný

(prispôsobíme podľa počtu účastníkov a záujmu)

9.00 h  Začiatok seminára

12.00 h  Obedňajšia prestávka

14.00 h  Pokračovanie seminára

16.00 h  Ukončenie seminára  

    

Témy seminára – predbežné, budú vybraté lektormi:

  • Folklór, folklorizmus, folklorizácia, folklórne hnutie, súťaže a propozície na poli folklórneho hnutia. Stupne štylizácie v tanečnom a hudobnom folklorizme. Terénny a archívny výskum. Práca s folklórnym materiálom.
  • Hudobný sprievod k tancu. Piesňové vrstvy. Hudobný štýl. Tradičné zoskupenia. Výber piesní k tancom/obradom/obyčajom.
  • Metodika práce vo folklórnom kolektíve. Fázy nácviku (príklady získavania jednotlivých zručností – pohybová príprava, kondícia, držanie tela, orientácia,  komunikácia, tempo, rytmické cvičenia; praktické ukážky).
  • Forma, štruktúra a funkcia jednotlivých tanečných typov (na príkladoch z lokality/regiónu; s praktickými ukážkami).
  • Tanečné regióny Slovenska. Tanečná typológia.
  • Ľudový tanec v systéme tradičnej kultúry. Tanečné príležitosti (rodinný a kalendárny obradový cyklus, tanečné zábavy, pracovné príležitosti). Inscenácia tradičných príležitostí a jej zákonitosti.
  • Tradičný odev, obuv, rekvizity. Tanečná ekológia, etiketa, tradičné etické a estetické normy v tradičnom prostredí a ich úloha pri inscenovaní folklóru. 

      

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ