TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

„Tradičné, hudobné, spevné tradície nielen v trenčianskom regióne“

Na Mikuláša, v sobotu 6. 12. 2014, Trenčianske osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja uskutočnilo seminár – „Tradičné, hudobné, spevné tradície nielen v trenčianskom regióne“. Seminár sa konal v priestoroch Kultúrneho strediska na Dlhých Honoch a zameriaval sa na ľudovú pieseň, hru na heligónke, tanečné tradície. Bol určený pre pedagógov a vedúcich pôsobiacich nielen vo folklórnych kolektívoch, ale aj mimo nich, napríklad v materských či základných školách atď.

Trenčín a jeho okolie je bohaté na živé a udržiavané folklórne tradície (spev, hudba, tanec, zvyky). Hudba a spev boli úzko späté s ľudovým tancom. Základnými tanečnými, hudobnými a spevnými príležitosťami boli ľudové muziky v obciach. Hlavným zámerom podujatia bolo zamerať sa na tradičnú ľudovú kultúru s cieľom čo najviac sa priblížiť k vývojovo staršej hudobnej, spevnej či tanečnej štýlovosti na Trenčiansku. Osloviť nielen vedúcich, ale i samotných interpretov – mládež, dospelých vo folklórnych súboroch, skupinách a všetkých, ktorí majú záujem získať poznatky o tradičnej ľudovej kultúre. Prostredníctvom nich prezentovať, šíriť najnovšie informácie zo súčasných i minulých výskumov tradičnej hudobnej a tanečnej kultúry. Seminár bol určený pre folkloristov z Trenčína a jeho okolia, vedúcich súborov, muzikantov, spevákov, tanečníkov, ale aj širokú verejnosť. Viedli ho skúsení lektori: spev – PhDr. Andrea Jágerová, speváčka, odborná pracovníčka pre folklór v Podpolianskom osvetovom stredisku vo Zvolene, tradičnú ľudovú hudbu a nástroje – heligonkár Mgr. Pavol Michalička z Centra tradičnej ľudovej kultúry v Myjave, o tanečnú časť sa na seminári postarali Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD. – tanečná pedagogička, odborná pracovníčka Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Katedra etnológie a folkloristiky a Bc. Ing. Slavomír Ondejka – tanečný pedagóg, choreograf, učiteľ ľudového tanca (napr. aj v relácii Kapura). Pre viac ako 50 účastníkov v troch častiach odzneli prednášky, praktické ukážky a výučba, ako viesť nácviky, na čo sa zamerať, odkiaľ čerpať a využiť materiál či už v ľudovej hudbe, pri speve, tanečných nácvikoch.

Verím, že sobota bola pre samotných účastníkov seminára obohacujúca a naplnená inšpiratívnym či poučným zážitkom a že sa stretneme na ďalších nadväzujúcich seminároch v roku 2015.

Vybrané od účastníkov: "Chceli by sme sa vám poďakovať za seminár, ktorého sme sa dnes  zúčastnili. Dnešná sobota patrí k tým, o ktorých hovoríme: stálo to za to a neľutujeme. Poďakovanie samozrejme patrí aj pánom lektorom, ktorí sa nám dnes venovali..."

spev

tanec

tanec