Hlavná stránka / Remeslo bez hraníc

Remeslo bez hraníc

erb chs

 

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne

v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

informuje o realizácii mikroprojektu s kódom SK/FMP/04/004

REMESLO BEZ HRANÍC

 

„Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.“

 

Cezhraničným partnerom projektu je obec Starý Hrozenkov.

Obdobie realizácie projektu 1. 8. 2011 – 31. 7. 2012

 

Cieľom projektu je:

  • Cezhraničná integrácia a posilnenie dlhodobých foriem spolupráce. Vytváranie a posilňovanie kontaktov a trvalá cezhraničná spolupráca obyvateľov, regiónov a regionálnych štruktúr.                                                    
  • Spoločná propagácia tradičných remesiel trenčianskeho a zlínskeho regiónu s cieľom vytvorenia spoločných aktivít a produktov nielen pre obyvateľov regiónu, ale aj pre návštevníkov prichádzajúcich v rámci rozvoja cestovného ruchu a turizmu.
  • Kultúrna výmena, posilnenie vzájomných vzťahov, dôvernejšie poznanie vzájomných špecifík v oblasti tradičnej ľudovej kultúry, jej využitie pre vzájomné zblíženie sa na obidvoch stranách hranice a vytvorenie podmienok pre sústavnú recipročnú výmenu kultúrnych hodnôt duchovného a materiálneho charakteru (výmena ľudových remeselníkov, ich tvorivé dielne, predvádzanie výroby, realizácia výstav).

Úvodná fáza projektu bola zameraná na mapovanie remesiel i remeselníkov a vytvorenie databázy, ktorá je ako jeden z výstupov projektu k dispozícii na webovej podstránke Trenčianskeho osvetového strediska. Databázu remeselníkov budeme naďalej priebežne dopĺňať a aktualizovať s cieľom dlhodobo ďalej monitorovať a ucelene prezentovať tradičné remeslá a ľudových remeselníkov. Ak sa práve vy zaoberáte ľudovým remeslom, prípadne poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudových výrobcov, kontaktujte nás. Radi zverejníme aj ďalších remeselníkov.

Ďalšími výstupmi projektu sú spoločné výstavy majstrov remesiel a prezentácie ľudových remeselníkov na jarmokoch na oboch stranách hranice. Prvá z nich – Výstava majstrov remesiel Trenčianskeho a Zlínskeho kraja bola sprístupnená v dňoch 8. 6. – 1. 7. 2012 v Art centre synagóga Trenčín. Repríza tejto výstavy sa uskutočnila v dňoch 13. 7. – 22. 7. 2012 v Kultúrnom dome Družby Čechov a Slovákov Starý Hrozenkov.

Jarmok remesiel s predvádzaním výroby sa konal 9. 6. 2012 na Mierovom námestí v Trenčíne počas konania Trenčianskych folklórnych slávností a  14. 7. 2012 v prírodnom amfiteátri obce Starý Hrozenkov počas konania Kopaničiarskych slávností.

Uskutočňovaním týchto aktivít postupne napĺňame náš zámer, ktorým bolo nielen získať prehľad o ľudových remeslách a remeselníkoch, ale aj poskytnúť širšie možnosti prezentácie ich zručností a schopností na kultúrnych aktivitách, kde svoje umenie a kultúru regiónov budú prezentovať aktívne.

 

Kontaktné údaje:

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne

K dolnej stanici 7282/20A

911 01 Trenčín

Telefón: 032/6555325 (Mgr. Vraždová)

e-mail: osveta@tnos.tsk.sk


Súbor na stiahnutie

Dotaznik Remeslo bez hranic.rtf   (RTF, 1.78 MB)

Fotogaléria 

Facebook

Naposledy pridaní

Oľga Zemanovičová Oľga Zemanovičová
Pletenie z pedigu
Elena Baníková Elena Baníková
Plstenie z ovčej vlny

Aktuality

Najnovšie fotografie

Dialógy s čipkou – celoslovenský workshop paličkovanej čipky - DSC_2131 DIALÓGY S ČIPKOU