TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Odišiel svetoznámy fotograf Pavel Dias

Významný český fotograf a pedagóg Pavel Dias v minulosti niekoľkokrát prijal naše pozvanie a bol lektorom na družobných stretnutiach výtvarníkov a fotografov regiónov Trenčín a Uherské Hradiště v Starom Hrozenkove.

Jeho fotografickú tvorbu sme mali možnosť vidieť aj v roku 2016 na výstave Parížske reminiscencie v Katovom dome v Trenčíne.

Na Pavla Diasa spomínajú aj naši českí kolegovia a priatelia z Klubu kultury Uherské Hadište: https://www.kkuh.cz/odesel-svetoznamy-fotograf-pavel-dias

R.I.P.

     

   

Pavel Dias

* 1938  †︎ 2021

V rokoch 1964 – 1983 bol fotografom spolupracujúcim s rôznymi časopismi. Venoval sa prevažne reklamnej fotografii. Do roku 1988 pôsobil na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Brne ako vedúci oddelenia fotografie. V rokoch 1989–2009 bol profesorom na FAMU v Prahe, v rokoch 2005 – 2018 vyučoval fotografiu na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíně.

Pavel Dias spolupracoval s filmom, fotografoval kone a dostihy, koncentračné tábory ako pamätníky holokaustu, tvoril dokumentárne cykly. Realizoval projekty Planeta malého prince a Poselství malých princů na podporu detí s hematologickým ochorením. V roku 2008 dostal cenu Osobnosť českej fotografie za dlhodobý prínos od Asociácie fotografov Českej republiky.

Fotogaléria

30 fotografií