TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Trenčianske folklórne slávnosti boli opäť úspešné

Organizátormi podujatia bolo Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja spolu s obcou Mníchova Lehota.  Hlavným partnerom podujatia bol Fond na podporu umenia.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

   

„F tej Lehote v Uhréch jame veselosť je vká. Zišli sa tam mladí, starí, zabaviť sa treba.

Zaspievajú, zatancujú z toho svojho kútka, f tej Lehote Uhrech jame vždy sa baviť vedia.“

   

V sobotu 9. júna sa amfiteáter v Mníchovej Lehote od 13.00 h menil na rozkvitnutú pestrofarebnú lúku. To krása kroja, hudby, spevu a tanca umocnila sviatok tradičnej ľudovej kultúry už po 38. raz.

Na rozmedzí Strážovských vrchov a Považského Inovca, v Uhréch jame, ako kedysi volali miesto, kde stojí terajší amfiteáter v Mníchovej Lehote, a v roku 1969 sa tu po prvýkrát uskutočnili veľkolepé oslavy pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky obce, bolo naozaj veselo. V pestrom popoludňajšom programe plného ľudovej hudby, spevu a tanca sa širokej verejnosti predstavili vynikajúce folklórne súbory, folklórne skupiny, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a dychová hudba z trenčianskeho regiónu. V šiestich programových blokoch bavilo divákov, poslucháčov a rozdávalo im radosť 19 folklórnych kolektívov a okolo 700 účinkujúcich. Nechýbalo ani sprievodné podujatie, ktoré nadväzovalo na tradičné prvky folklóru v podaní majstrov ľudového umenia. Remeselníci sa prezentovali s ukážkami výroby a výsledkami tvorby.

  

Folklórne slávnosti otvorila Anna Vraždová, poverená zastupovaním riaditeľky TNOS v Trenčíne spolu so starostom obce Mníchova Lehota Jozefom Kováčom.

Záver slávností patril škole tanca, kde si všetci mali možnosť zatancovať a niečo sa naučiť. Dramaturgia folklórnych slávností bola zameraná výlučne na prejavy tradičnej ľudovej kultúry bez komerčných programových ponúk a na folklórne kolektívy z Trenčína a jeho okolitých obcí.

  

Na javisku sa postupne vystriedali tanečníci, hudobníci či speváci:

DFS KORNIČKA, DFS RADOSŤ, FS DRUŽBA, FS TRENČAN, CHSSk ŠKRUPINKA, FS NADŠENCI z Trenčína,

DFS NEZÁBUDKY Drietoma, DFS ČAJKA Horná Súča, DFS ŠTVORLÍSTOK Trenčianska Turná,

DFS SELČANKA, FSk SELČAN zo Selca, ŽSSk DOLINEČKA Soblahov, FSk KUBRA Kubra, DH OPATOVANKA Opatová n. V., FSk ROZVADŽAN Trenčianske Stankovce a domáci DFS BYSTEREC, FTS TRÚFALCI, ĽH JÁDERKO a 80-ročný jubilant FSk LEHOŤANKA z Mníchovej Lehoty.

  

Čo dodať na záver?

Všetci sme sa nechali unášať krásou piesne, tanca, zvykov, ale aj krásou krojov, ktoré neboli iba z truhlíc starých materí, ale voňali novotou. Tento poklad nemá dna. Tak ako hlboká studňa, ktorá nikdy nevyschne, tak ako život, ktorý sa nezastaví. A preto vďaka všetkým, ktorým tento poklad nie je ľahostajný, nie je niekde uzamknutý, ale vyvoláva radosť všade, kde sa človek s ním stretne...

   

Dovidenia v roku 2019 na 39. Trenčianskych folklórnych slávnostiach.