TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

ČIN-ČIN: LEGENDA Z VRABČIEHO HNIEZDA

Termín: od 20.4.2023 do 30.6.2023

ČIN-ČIN: LEGENDA Z VRABČIEHO HNIEZDA
Výstava divadelných bábok a ilustrácií
pri príležitosti 80. výročia Čin-Čin
20. apríl - 30. jún 2023
Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej
v obci Bzince pod Javorinou
Bol raz jeden vrabčiak malý. 
Čimčarom ho iba zvali. 
Večne kríkal: Čimčara! 
a žil iba od jara.
Kto by už len nepoznal osudy legendárneho vrabčiaka Čima, z ktorého sa napokon stane správny vrabčí otec? Rozprávka Čin-Čin však nie je len o lenivom vrabcovi, ktorému život uštedrí tvrdú príučku, ale aj o jeho krásnej žienke Činke, o gajdošovi Čmeľovi, zlatej muške, lastovičkách i o pani Vilme... a mnohých ďalších životných situáciách, v ktorých sa nájde každý z nás ešte i dnes. 
Príbeh Čin-Čin bol po prvýkrát vydaný v roku 1943 a jeho autorkou je Ľudmila Riznerová Podjavorinská, rodáčka z malebnej obce Bzince pod Javorinou. Kultové dielo od Podjavorinskej sa pôvodne síce zrodilo na knižných stránkach, no za 80 rokov svojej existencie prešlo obrovským vývojom. Jeho popularizáciu prinieslo nielen rozhlasové spracovanie, ale aj postavičky, ktoré ožili vďaka televíznym obrazovkám a divadelným doskám.
Cieľom výstavy „Čin-Čin: Legenda z vrabčieho hniezda“ je predstaviť najznámejší zvierací epos Ľudmily Podjavorinskej, na ktorom vyrastali celé generácie detí. Návštevníci si budú môcť pozrieť prvý knižný výtlačok z roku 1943, ale aj ďalšie vydania tohto kultového diela či divadelné plagáty. Výstavu doplnia známe ilustrácie malého Čima Čimčara, ktorý si zobral za ženu krásku Čin-Čin. Príbeh ich vrabčej lásky, ale aj rôzne peripetie priblíži taktiež zbierka predmetov, vďaka ktorým sme mohli týchto vtáčích protagonistov konečne aj počuť a vidieť v pohybe. A chýbať nemôžu ani bábkové postavičky, ktoré si na divadelných doskách podmanili srdcia malých aj veľkých divákov.  
Chalúpočka chutná, malá, 
kde sa Čin-Čin vychovala. 
Ta mierili v rozletu: 
„Už sme, mamka, už sme tu!“
Výstava je určená pre širokú verejnosť, predovšetkým však pre detských návštevníkov a organizované zájazdy. Príďte do Pamätnej izby Ľudmily Podjavorinskej, kde si okrem novej výstavy môžete pozrieť aj stálu muzeálnu expozíciu venovanú známej detskej spisovateľke. V prípade záujmu o návštevu sa môžete objednať u pána Ivana Mrázika, ktorý je správcom múzea a lektorom, a to na telefónne čísle: 0918527886.
Na výstave spolupracovali:
•     Slovenská národná galéria
•     Slovenská národná knižnica v Martine
•     Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici
•     Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
•     Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
•       Obec Bzince pod Javorinou

Miesto konania

Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej v obci Bzince pod Javorinou

Zabezpečuje

Mgr. Kristína Jurzová 032/6555 325 kristina.jurzova@tnos.sk