TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

33 rokov česko-slovenských priateľských tvorivých stretnutí

33 rokov česko-slovenských priateľských tvorivých stretnutí

Už 33. družobné stretnutie a tvorivú dielňu  výtvarníkov a fotografov regiónov Trenčín  a Uherské  Hradište pripravili Trenčianske osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja v a Klub kultúry v Uherskom Hradišti v spolupráci s Obecným úradom v Starom Hrozenkove v rekreačnom zariadení Kordárna. Uskutočnilo sa 21. - 23. októbra 2011.

Tradícia stretnutí trvá od roku 1978. Najskôr to boli stretnutia fotografov a výtvarníkov,  konali sa striedavo raz na slovenskej (Soblahov, Trenčianske Teplice, Drietoma – Liešna) a raz na moravskej strane (Mikulčin vrch), od roku 1993 si fotografi pozývali i výtvarníkov z oboch dnes už družobných regiónov. Od roku 1997 organizátori našli ideálne miesto v malebnom prostredí moravsko-slovenského pomedzia v Starom Hrozenkove a získali podporu starostu obce Milana Vaculíka. Od tohto obdobia si fotografi na svoje stretnutia pozývali i výtvarníkov. Viac ako tridsať rokov aktívnej spolupráce je prínosom pre rozvoj záujmovej umeleckej činnosti a tvorby výtvarníkov a fotografov na oboch stranách slovensko-českej hranice.

Na tohtoročné stretnutie – tvorivú dielňu prijali pozvanie štyria lektori. Významný český fotograf a pedagóg Pavel Dias. V rokoch 1964 – 1983 bol fotografom spolupracujúcim s rôznymi časopismi. Venoval sa prevažne reklamnej fotografii. Do roku 1988 pôsobil na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Brne ako vedúci oddelenia fotografie. Od roku 1989 je profesorom na FAMU v Prahe, od roku 2005 vyučuje fotografiu na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíně.

Maliar Ašot Arakeljan, pôvodom z arménskeho Náhorného Karabachu, už dvadsať rokov žije v malebnej moravskej dedinka Horní Němčí. Je čestným členom Katedry histórie Arménska Jerevanského pedagogického inštitútu, člen výtvarnej asociácie Karabachu (Arménsko) a člen Združenia výtvarných umelcov moravskoslovenského pomedzia. Predstavil svoj charakteristický maliarsky rukopis, ktorý pretvára optický a reálny obraz na obraz imaginatívy.

Zo Slovenska prišiel vynikajúci grafik a maliar Marián Komáček, žiak Albína Brunovského. Je členom viacerých združení výtvarných umelcov a grafikov. Absolvoval študijné cesty do Talianska, Holandska, Belgicka, Nemecka, Egypta, USA a Kanady. Žije v Devínskej Novej Vsi. Účastníkom stretnutia predstavil svoje maliarske a grafické práce. Svoje majstrovstvo v ovládaní technických fines prezentoval prostredníctvom videofilmov i praktických ukážok.
Ďalším hosťom zo slovenskej strany bol fotograf Gabriel Kosmály z Levíc. Pedagogicky pôsobí na Umeleckej škole – odbore fotografii v Leviciach, je umeleckým vedúcim levického fotoklubu FOTOGRAVITY, realizuje letné workshopy, propaguje fotografiu. Prioritou je pre neho vlastná tvorba. Vystavuje od konca 70-tych rokov.  Experimentuje s novými technologickými postupmi, zásahom do matríc, negatívov, pozitívov, deformuje realitu a vytvára  fotografické diela. V prezentácii jeho diela mali účastníci možnosť sledovať postupnosť experimentu v jeho tvorbe.  

Dôležitou súčasťou stretnutia je tiež vzájomné predstavenie sa zúčastnených výtvarníkov a fotografov prostredníctvom ich tvorby, preto nechýbali fotografie Jaroslava Strnada, Zdenka Polišenského, Petra Matuchu, Jara Matejčeka a ďalších. Nováčikmi na stretnutí boli autorky Janka Lojeková a Veronika Miková z Trenčína a mladé výtvarníčky z Domečku č. 166 v Uherskom Hradišti. Do Hrozenkova sa po roku opäť vrátil, tentoraz ako účastník stretnutia,  sochár Vladimír Morávek.

Väčšina účastníkov sa na stretnutie do Starého Hrozenkova vracia pravidelne kvôli priateľskej atmosfére, získaniu nových užitočných podnetov pre ich ďalšiu tvorbu a samozrejme osobným priateľstvám.

Mgr. Janka Masárová, TNOS Trenčín

Fotogaléria

13 fotografií